Sort by

John Horatio has logged 44 entries for films during February 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Black Mother

Black Mother

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★
Edit this entry  
27
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Edit this entry  
23
George Washington

George Washington

2000
×
★★★★
Edit this entry  
23
jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

2022
×
Edit this entry  
23
My Josephine

My Josephine

2003
×
Edit this entry  
22
Field Niggas

Field Niggas

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
22
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
Read the review Edit this entry  
21
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
19
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★
Edit this entry  
18
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
★★★★
Edit this entry  
17
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

2022
×
Edit this entry  
16
Lucky

Lucky

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Citizen Ruth

Citizen Ruth

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Flee

Flee

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★
Edit this entry  
10
Romeo & Juliet

Romeo & Juliet

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
10
True Stories

True Stories

1986
×
★★★
Edit this entry  
09
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
06
50/50

50/50

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Tears Cannot Restore Her: Therefore, I Weep

Tears Cannot Restore Her: Therefore, I Weep

2011
×
Edit this entry  
01
You and I and You

You and I and You

2015
×
Edit this entry  
01
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Edit this entry