Conchobarre has logged 43 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
What's Your Number?

What's Your Number?

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Wrecking Crew

The Wrecking Crew

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Les Biches

Les Biches

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Entr'acte

Entr'acte

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Idiots

The Idiots

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Avatar

Avatar

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Snowtown

Snowtown

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
99 Homes

99 Homes

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lookout

The Lookout

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Too Old to Die Young

Too Old to Die Young

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pusher II: With Blood on My Hands

Pusher II: With Blood on My Hands

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Due Date

Due Date

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Neighboring Sounds

Neighboring Sounds

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cave of Forgotten Dreams

Cave of Forgotten Dreams

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Company You Keep

The Company You Keep

2012
×
★★★½
Edit this entry  
08
Cronos

Cronos

1993
×
★★★
Edit this entry  
08
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
07
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Concert of Requests

Concert of Requests

1967
×
Edit this entry  
06
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Scar

The Scar

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Camera Buff

Camera Buff

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Talking Heads

Talking Heads

1980
×
★★★½
Edit this entry  
03
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Europa Europa

Europa Europa

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bleed for This

Bleed for This

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry