Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Player

The Player

1992
×
★★★½
Edit this entry  
20
Ladies' Man

Ladies' Man

1931
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Virtuous Sin

The Virtuous Sin

1930
×
★★½
Edit this entry  
19
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★
Edit this entry  
19
An American Tragedy

An American Tragedy

1931
×
★★★
Edit this entry  
13
Merrily We Go to Hell

Merrily We Go to Hell

1932
×
★★½
Edit this entry  
12
The Bank Dick

The Bank Dick

1940
×
★★★★
Edit this entry  
11
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
Edit this entry  
11
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lost Patrol

The Lost Patrol

1934
×
★★★
Edit this entry  
11
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
Edit this entry  
06
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★
Edit this entry  
05
International House

International House

1933
×
★★½
Edit this entry  
05
Tobacco Road

Tobacco Road

1941
×
★★½
Edit this entry  
29
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
Edit this entry  
29
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★½
Edit this entry  
29
Riley the Cop

Riley the Cop

1928
×
★★★
Edit this entry  
28
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
Edit this entry  
28
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★½
Edit this entry  
28
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★½
Edit this entry  
28
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
27
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★
Edit this entry  
22
Magnificent Obsession

Magnificent Obsession

1954
×
★★★½
Edit this entry  
22
The World Moves On

The World Moves On

1934
×
★★½
Edit this entry  
22
Steamboat Round the Bend

Steamboat Round the Bend

1935
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Northman

The Northman

2022
×
★★★
Edit this entry  
20
Judge Priest

Judge Priest

1934
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Doctor Bull

Doctor Bull

1933
×
★★★★
Edit this entry  
19
Pilgrimage

Pilgrimage

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hangman's House

Hangman's House

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
3 Bad Men

3 Bad Men

1926
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Four Sons

Four Sons

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kentucky Pride

Kentucky Pride

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ride Lonesome

Ride Lonesome

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
Edit this entry  
08
Men Without Women

Men Without Women

1930
×
★★★
Edit this entry  
08
Born Reckless

Born Reckless

1930
×
★★★½
Edit this entry  
07
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Black Watch

The Black Watch

1929
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★½
Edit this entry  
01
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★★
Edit this entry  
01
Witness

Witness

1985
×
★★★
Edit this entry  
01
Training Day

Training Day

2001
×
★★
Edit this entry  
01
Deep Water

Deep Water

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★½
Edit this entry