Eric has logged 62 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mystery of the Wax Museum

Mystery of the Wax Museum

1933
×
★★★½
Edit this entry  
31
Flying Leathernecks

Flying Leathernecks

1951
×
★★★½
Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Shadow

The Shadow

1994
×
★★½
Edit this entry  
29
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Impossible Voyage

The Impossible Voyage

1904
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Witch

The Witch

1906
×
★★★
Edit this entry  
29
The Four Troublesome Heads

The Four Troublesome Heads

1898
×
★★★½
Edit this entry  
29
An Impossible Balancing Feat

An Impossible Balancing Feat

1902
×
★★★
Edit this entry  
29
The Infernal Cauldron

The Infernal Cauldron

1903
×
★★★½
Edit this entry  
29
Fat City

Fat City

1972
×
★★★
Edit this entry  
29
Moby Dick

Moby Dick

1956
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Raven

The Raven

1935
×
★★½
Edit this entry  
28
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Dead

The Dead

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Superman: Man of Tomorrow

Superman: Man of Tomorrow

2020
×
★½
Edit this entry  
27
Saratoga

Saratoga

1937
×
★★★
Edit this entry  
26
7 Men from Now

7 Men from Now

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Girl from Missouri

The Girl from Missouri

1934
×
★★★
Edit this entry  
26
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Drácula

Drácula

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★½
Edit this entry  
20
A Walk with Love and Death

A Walk with Love and Death

1969
×
★★
Edit this entry  
19
Heaven Knows, Mr. Allison

Heaven Knows, Mr. Allison

1957
×
★★★★
Edit this entry  
19
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★
Edit this entry  
19
Red-Headed Woman

Red-Headed Woman

1932
×
★★★½
Edit this entry  
19
Dune

Dune

1984
×
★½
Edit this entry  
18
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Contempt

Contempt

1963
×
★★★
Edit this entry  
14
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★½
Edit this entry  
13
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Life of Emile Zola

The Life of Emile Zola

1937
×
★★½
Edit this entry  
13
One Hour with You

One Hour with You

1932
×
★★★★
Edit this entry  
13
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Story of Louis Pasteur

The Story of Louis Pasteur

1936
×
★★★
Edit this entry  
12
Black Fury

Black Fury

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
In This Our Life

In This Our Life

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★
Edit this entry  
11
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Miracles of Jesus

The Miracles of Jesus

1989
×
Read the review Edit this entry  
09
The Smiling Lieutenant

The Smiling Lieutenant

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Edit this entry