Sort by

Connor has logged 151 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nancy

Nancy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Creep

Creep

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Brave

Brave

2012
×
Read the review Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Selma

Selma

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Human Form

Human Form

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ali Wong: Baby Cobra

Ali Wong: Baby Cobra

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hotel Rwanda

Hotel Rwanda

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Drumline

Drumline

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Room

Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Se7en

Se7en

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry