Sort by

Connor Carey has logged 488 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★½
Edit this entry  
30
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Edit this entry  
29
Van Helsing

Van Helsing

2004
×
★★★
Edit this entry  
27
Why Him?

Why Him?

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Sing

Sing

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Real Steel

Real Steel

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

2016
×
★★
Edit this entry  
17
Almost Christmas

Almost Christmas

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Barry

Barry

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
Southside with You

Southside with You

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Disappointments Room

The Disappointments Room

2016
×
Edit this entry  
14
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★★★★
Edit this entry  
14
No Strings Attached

No Strings Attached

2011
×
★★★½
Edit this entry  
13
Incarnate

Incarnate

2016
×
★½
Edit this entry  
13
The Infiltrator

The Infiltrator

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★★★
Edit this entry  
12
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★★
Edit this entry  
11
Angels & Demons

Angels & Demons

2009
×
★★
Edit this entry  
11
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★½
Edit this entry  
11
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
10
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Allied

Allied

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Dilemma

The Dilemma

2011
×
★★½
Edit this entry  
06
The Hollars

The Hollars

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
Cheaper by the Dozen

Cheaper by the Dozen

2003
×
★★★
Edit this entry  
05
It's Complicated

It's Complicated

2009
×
★★★½
Edit this entry  
05
Looney Tunes: Back in Action

Looney Tunes: Back in Action

2003
×
★★★½
Edit this entry  
04
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Edit this entry  
30
The House Bunny

The House Bunny

2008
×
★★★
Edit this entry  
29
The Rocker

The Rocker

2008
×
★★★
Edit this entry  
27
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★½
Edit this entry  
24
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jem and the Holograms

Jem and the Holograms

2015
×
★½
Edit this entry  
23
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★
Edit this entry