Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Navalny

Navalny

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sirens

Sirens

2022
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Mission

The Mission

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Edit this entry  
23
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Watcher

Watcher

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
John Tucker Must Die

John Tucker Must Die

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Edit this entry  
06
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
27
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★½
Edit this entry  
27
Finch

Finch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Grease

Grease

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Edit this entry  
11
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★
Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Family Guy Presents: Blue Harvest

Family Guy Presents: Blue Harvest

2007
×
★★★½
Edit this entry  
05
Phineas and Ferb: Star Wars

Phineas and Ferb: Star Wars

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
An Officer and a Gentleman

An Officer and a Gentleman

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Muppet Treasure Island

Muppet Treasure Island

1996
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★½
Edit this entry  
04
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★½
Edit this entry  
27
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scooby-Doo! and the Samurai Sword

Scooby-Doo! and the Samurai Sword

2009
×
★★★
Edit this entry  
25
Primer

Primer

2004
×
★★★½
Edit this entry