• Topology of Sirens

    ★★★★½

  • Luca

    ★★

  • The Underground Railroad

  • Raya and the Last Dragon

    ★★

  • The United States vs. Billie Holiday

    ★★★

  • Willy's Wonderland

    ★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★

  • Education

    ★★

  • Alex Wheatle

    ★★½

  • Monster Hunter

    ★★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★

  • Mank

    ★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★½

  • The Queen's Gambit

    ★½

  • Love and Monsters

    ★★★

  • Soul

    ★★½

  • Red, White and Blue

    ★★★

  • The Lobby

    ★½

  • Mangrove

    ★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★½

  • There Are Not Thirty-Six Ways of Showing a Man Getting on a Horse

    ★★★

  • Rifkin's Festival

    ★★½

  • Her Socialist Smile

    ★★★

  • Lovers Rock

    ★★★

  • Another Round

    ★★★

  • Nomadland

    ★★

  • Beginning

    ★★★

  • David Byrne's American Utopia

    ★★★

  • Hopper/Welles

    ★★★

  • Notturno

  • Preparations to Be Together for an Unknown Period of Time

    ★★★½

  • The Disciple

    ★★½

  • City Hall

    ★★★★

  • Tenet

    ★½

  • Hamilton

    ★★½

  • Eric Andre: Legalize Everything

    ★★★

  • Algorithm: BLISS

  • DAU. New Man

    ★★★

  • DAU. Katya Tanya

    ★★★½

  • DAU. String Theory

    ★★★

  • DAU. Nikita Tanya

    ★★★

  • DAU. Brave People

    ★★★

  • DAU. Three Days

    ★★★½

  • DAU. Nora Mother

    ★★★

  • My Octopus Teacher

    ★½

  • A Shape of Things to Come

    ★★★

  • DAU. Degeneration

    ★★★½

  • Days

    ★★★½

  • Isabella

    ★★★

  • The Last City

    ★★

  • DAU. Natasha

    ★★★½

  • The Woman Who Ran

    ★★★★½

  • The Invisible Man

    ★★½

  • Undine

    ★★★½

  • The Salt of Tears

    ★★★★

  • Swimming Out Till the Sea Turns Blue

    ★★½

  • The Tango of the Widower and Its Distorting Mirror

    ★★★

  • Malmkrog

    ★★★½

  • The Father

    ★★

  • Minari

    ★★★

  • Palm Springs

    ★★★

  • Promising Young Woman

    ★★½

  • Bloody Nose, Empty Pockets

    ★★

  • Time

    ★★★

  • Little Women

    ★★½

  • Dark Waters

    ★★★½

  • Frozen II

    ★½

  • Gemini Man

    ★★★

  • The Irishman

    ★★½

  • Knives Out

    ★★★

  • Sound of Metal

    ★★★

  • The Platform

    ½