Connor has logged 216 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sleeper

Sleeper

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Zelig

Zelig

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bananas

Bananas

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mud

Mud

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bernie

Bernie

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Source Code

Source Code

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Young Adult

Young Adult

2011
×
Read the review Edit this entry  
19
Another Year

Another Year

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
You're Next

You're Next

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tabu

Tabu

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tabu

Tabu

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ida

Ida

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
04
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tartuffe

Tartuffe

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Village

The Village

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
This Is England

This Is England

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The General

The General

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry