Connor has logged 23 entries for films during July 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Syndromes and a Century

Syndromes and a Century

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Silent Movie

Silent Movie

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Fun and Fancy Free

Fun and Fancy Free

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Make Mine Music

Make Mine Music

1946
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Brand Upon the Brain!

Brand Upon the Brain!

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Letters from Iwo Jima

Letters from Iwo Jima

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Double

The Double

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Class

The Class

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fahrenheit 9/11

Fahrenheit 9/11

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Noah

Noah

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
In Old Arizona

In Old Arizona

1928
×
Read the review Edit this entry  
03
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Munich

Munich

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Flags of Our Fathers

Flags of Our Fathers

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry