Connor has logged 35 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Whispering Star

The Whispering Star

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sunrise/Sunset

Sunrise/Sunset

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Draughtsman's Contract

The Draughtsman's Contract

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Platform

The Platform

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Tip Top

Tip Top

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Satantango

Satantango

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Party Wire

Party Wire

1935
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ran

Ran

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
JFK

JFK

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Joan of Arc

Joan of Arc

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
if....

if....

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Graduate First

Graduate First

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Heimat Is a Space in Time

Heimat Is a Space in Time

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Marianne and Juliane

Marianne and Juliane

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Whistlers

The Whistlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
My First Film

My First Film

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Take the Money and Run

Take the Money and Run

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Sniper

The Sniper

1952
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Ex-Mrs. Bradford

The Ex-Mrs. Bradford

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Loulou

Loulou

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Amateur

Amateur

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Suitor

The Suitor

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Mouth Agape

The Mouth Agape

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Whirlpool

Whirlpool

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
What's Up, Tiger Lily?

What's Up, Tiger Lily?

1966
×
★★
Read the review Edit this entry