Sort by

Da_irish_lizard has logged 125 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Adam

Adam

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Tales from the Lodge

Tales from the Lodge

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Ritual

Ritual

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Come Play

Come Play

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Playing with Dolls

Playing with Dolls

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Riki-Oh: The Story of Ricky

Riki-Oh: The Story of Ricky

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Verotika

Verotika

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Zombie Strippers!

Zombie Strippers!

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Pulse

Pulse

2006
×
Read the review Edit this entry  
22
Triangle

Triangle

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Dark Song

A Dark Song

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Turning

The Turning

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
09
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Mockingbird

Mockingbird

2014
×
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Truth or Dare

Truth or Dare

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Ju-on: The Curse

Ju-on: The Curse

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Grudge

The Grudge

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Annabelle

Annabelle

2014
×
Read the review Edit this entry  
30
Saw

Saw

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ma

Ma

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Bye Bye Man

The Bye Bye Man

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
2001 Maniacs

2001 Maniacs

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Last Showing

The Last Showing

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fear Clinic

Fear Clinic

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Funhouse Massacre

The Funhouse Massacre

2015
×
Read the review Edit this entry  
23
The Mangler

The Mangler

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
2001 Maniacs

2001 Maniacs

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Love & Pop

Love & Pop

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Host

Host

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry