Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Edit this entry  
31
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★
Edit this entry  
29
Cam

Cam

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
My Teacher, My Obsession

My Teacher, My Obsession

2018
×
Edit this entry  
19
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
The Boy

The Boy

2016
×
★★½
Edit this entry  
18
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★
Edit this entry  
13
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
White Boy Rick

White Boy Rick

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The Nun

The Nun

2018
×
Edit this entry  
07
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
06
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
The Meg

The Meg

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Mission: Impossible – Fallout

Mission: Impossible – Fallout

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Journey to the Center of the Earth

Journey to the Center of the Earth

2008
×
★★
Edit this entry  
17
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Edit this entry  
13
November Criminals

November Criminals

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★
Edit this entry  
07
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
★½
Edit this entry  
06
The First Purge

The First Purge

2018
×
★★
Edit this entry  
30
The First Time

The First Time

2012
×
★★
Edit this entry  
29
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★½
Edit this entry  
27
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
Edit this entry  
27
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★
Edit this entry  
24
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★
Edit this entry  
23
Black Butterfly

Black Butterfly

2017
×
★★½
Edit this entry  
23
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Edit this entry