Sort by

alexis has logged 104 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★½
Edit this entry  
31
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★
Edit this entry  
14
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
Edit this entry  
13
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Edit this entry  
04
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
Edit this entry  
29
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Room

The Room

2003
×
Edit this entry  
27
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Death Note

Death Note

2017
×
Edit this entry  
27
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Nerve

Nerve

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Edit this entry