Sort by

SASHA has logged 357 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★½
Edit this entry  
27
Targets

Targets

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★
Edit this entry  
23
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
In the Soup

In the Soup

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
White Material

White Material

2009
×
★★½
Edit this entry  
21
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★
Edit this entry  
20
Burning Days

Burning Days

2022
×
★★★★
Edit this entry  
19
Badlands

Badlands

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Night Before

The Night Before

2015
×
★½
Edit this entry  
18
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
ist1

ist1

2021
×
Edit this entry  
12
August in the Water

August in the Water

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★½
Edit this entry  
09
The Autopsy

The Autopsy

2022
×
★★½
Edit this entry  
09
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Judgement

Judgement

1999
×
★★★★
Edit this entry  
08
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★
Edit this entry  
02
Terrifier

Terrifier

2016
×
★½
Edit this entry  
02
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★
Edit this entry  
01
Rolling Thunder

Rolling Thunder

1977
×
Read the review Edit this entry  
29
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★½
Edit this entry  
28
Seconds

Seconds

1966
×
★★★
Edit this entry  
27
The Incredible Burt Wonderstone

The Incredible Burt Wonderstone

2013
×
Edit this entry  
27
Eye Myth

Eye Myth

1977
×
Edit this entry  
26
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Menu

The Menu

2022
×
★½
Edit this entry  
25
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Breakdown

Breakdown

1997
×
★★½
Edit this entry  
23
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★
Edit this entry  
22
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★½
Edit this entry  
20
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
TÁR

TÁR

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★
Edit this entry  
12
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★½
Edit this entry  
12
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
10
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★
Edit this entry