• Scream VI

    Scream VI

    ★★★★½

    Second viewing and still just as good!

  • Scream VI

    Scream VI

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Before I even give my thoughts on this movie I have to tell the troubles I had to even watch the movie. Me and my partner go for drinks and food prior to watching the movie we're both super hyped. I'd just shown them all the movies this week leading to 6. So we get to the theater for our 8PM showing only for the damn theater to be closed cause of a power outage 😭 now I'm frantically looking…

  • Scream 4

    Scream 4

    ★★★★

    Rewatch before Scream 6

  • Scream 3

    Scream 3

    ★★★½

    Rewatch before Scream 6

  • Scream 2

    Scream 2

    ★★★★★

    Rewatch before Scream 6

  • Scream

    Scream

    ★★★★★

    Rewatch before Scream 6

  • Ant-Man and the Wasp: Quantumania

    Ant-Man and the Wasp: Quantumania

    ★★

    Jonathan Majors cleared and that was about it

  • Knock at the Cabin

    Knock at the Cabin

    ★★

    Unfortunately didn't do anything for me. I really liked the cast all around but the story wasn't leading me anywhere I didn't think it was heading.

  • Cocaine Bear

    Cocaine Bear

    ★★★

    I would like a series of Cocaine (Insert Animal) movies now

  • Missing

    Missing

    ★★★½

    I don't think I liked it as much as Searching but I really enjoyed how the story unfolded in this one

    Also always a fan of when any movie goes meta

  • Infinity Pool

    Infinity Pool

    ★★★½

    put Mia Goth in anything and I'll watch it

  • Glass Onion

    Glass Onion

    ★★★★★

    Janelle Monae SERVED - she was so good. I hope Rian Johnson doesn't get tired of making these.

    Ensemble mystery movies like this I always have a good time with