cora has logged 36 entries for films during October 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Breathe

Breathe

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Our Souls at Night

Our Souls at Night

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
1922

1922

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Geostorm

Geostorm

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
My Little Pony: The Movie

My Little Pony: The Movie

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Terminal Velocity

Terminal Velocity

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Did You Hear About the Morgans?

Did You Hear About the Morgans?

2009
×
Read the review Edit this entry  
16
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Minions

Minions

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Snowman

The Snowman

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lego Ninjago Movie

The Lego Ninjago Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Mountain Between Us

The Mountain Between Us

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Total Recall

Total Recall

2012
×
Read the review Edit this entry  
05
K-19: The Widowmaker

K-19: The Widowmaker

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★
Edit this entry  
01
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry