Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
cora ✨

cora ✨

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for cora
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • cora’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Yes, God, Yes

    Yes, God, Yes 2019

    ★★★½ Watched by cora ✨ 12 Oct 2020

    if lady bird (2017) was hornier

  • Hubie Halloween

    Hubie Halloween 2020

    ★★★ Watched by cora ✨ 12 Oct 2020

    i want every shirt that June Squibb wears in this film

  • The King

    The King 2019

    ★★★ Watched by cora ✨ 06 Nov 2019

    this was a thirst watch and there is no shame

  • Anna and the Apocalypse

    Anna and the Apocalypse 2017

    ★★★★★ Watched by cora ✨ 05 Nov 2019

    the most underrated zombie movie... ever? get on this now!

  • Doctor Sleep

    Doctor Sleep 2019

    ★★½ Watched by cora ✨ 04 Nov 2019

    more like this movie put me to sleep

  • Joker

    Joker 2019

    ★ Watched by cora ✨ 05 Oct 2019

    🥵

  • The Lion King

    The Lion King 1994

    ★★★★½ Rewatched by cora ✨ 20 Jul 2019

    had to rewatch this to cleanse my soul

  • The Lion King

    The Lion King 2019

    ★ Watched by cora ✨ 20 Jul 2019

    sorry but WHAT DID I JUST WATCH

  • The Grinch

    The Grinch 2018

    ★★ Watched by cora ✨ 09 Nov 2018

    omg the grinch movie said real ass

  • Bohemian Rhapsody

    Bohemian Rhapsody 2018

    ★★★★½ Watched by cora ✨ 24 Oct 2018

    YOU GOT MUD ON YOUR FACE
    BIG DISGRACE
    SOMRBODY BETTER PUT YOU BACK INTO YOUR PLACE

  • First Man

    First Man 2018

    ★★★★ Watched by cora ✨ 23 Oct 2018

    ryan gosling got me shook!!! legit

  • Smallfoot

    Smallfoot 2018

    ★★ Watched by cora ✨ 23 Oct 2018

    why was james corden signing under pressure I cringed so bad thanks for ruining the movie!!

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 44

Review Tags

105
  • theater
  • 2017
  • drama
  • comedy
  • thriller
  • action
  • horror
  • netflix
  • 2018
  • blu ray
  • animated
  • with jacob
  • sci-fi
  • 2016
  • adventure
  • romance
  • crime
  • mystery
  • with jess
  • with mom
  • flat viewing
  • superhero
  • fantasy
  • with charl
  • 2015
  • with alice
  • 2013
  • family
  • 2014
  • music
  • 2001
  • 2004
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro