Coraline has logged 102 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
O Vendedor de Sonhos

O Vendedor de Sonhos

2016
×
Edit this entry  
10
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Edit this entry  
04
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
19
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
12
2046

2046

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Brazilian Holocaust

Brazilian Holocaust

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Buddies

Buddies

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
Boy & the World

Boy & the World

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Hamlet

Hamlet

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Hamlet

Hamlet

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hamlet

Hamlet

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Quest for Fire

Quest for Fire

1981
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Moon

Moon

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
07
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Machete Kills

Machete Kills

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Piper

Piper

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wave

The Wave

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Illusionist

The Illusionist

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Justice League vs. Teen Titans

Justice League vs. Teen Titans

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
09
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Chronically Unfeasible

Chronically Unfeasible

2000
×
★★★
Edit this entry  
28
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry