Coraline has logged 21 entries for films during January 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Frida

Frida

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Penguins of Madagascar

Penguins of Madagascar

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Thing

The Thing

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars

Star Wars

1977
×
Edit this entry  
15
Vincent

Vincent

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sherlock: The Abominable Bride

Sherlock: The Abominable Bride

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry