sai has logged 166 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Passengers

Passengers

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cars

Cars

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Mask

The Mask

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Charlie Countryman

Charlie Countryman

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Picture Perfect

Picture Perfect

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Edit this entry  
03
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dope

Dope

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Moana

Moana

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Camp Nowhere

Camp Nowhere

1994
×
★★
Edit this entry  
18
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★½
Edit this entry  
16
Like Crazy

Like Crazy

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry