CoramDeo has logged 372 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Titanic

Titanic

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cashback

Cashback

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Traveler

The Traveler

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Superman

Superman

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry