CoramDeo has logged 40 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Second Mother

The Second Mother

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
8½

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry