Sort by

Corbin has logged 47 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Broadway Danny Rose

Broadway Danny Rose

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
True Stories

True Stories

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
7 Ways to Kill Nate

7 Ways to Kill Nate

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Running on Empty

Running on Empty

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Egg

The Egg

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Man Who Killed Don Quixote

The Man Who Killed Don Quixote

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jaws

Jaws

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Dune

Dune

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Robin Hood: Men in Tights

Robin Hood: Men in Tights

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
½
Read the review Edit this entry