mandy has written 68 reviews for films rated ★★★★½ .

  • Us and Them

    Us and Them

    ★★★★½

    "we have everything in the end. just not each other."

    head in hands,,, UNCONTROLLABLY SOBBING

  • Chungking Express

    Chungking Express

    ★★★★½

    faye wong dancing to dreams by the cranberries >>>>

  • Perfect Blue

    Perfect Blue

    ★★★★½

    black swan? all i know is perfect blue

  • High☆Speed!: Free! Starting Days

    High☆Speed!: Free! Starting Days

    ★★★★½

    i can't believe makoto and haru invented swimming and being in love

  • The Watermelon Woman

    The Watermelon Woman

    ★★★★½

    C.L.I.T
    Center for Lesbian Info and Technology

  • Novitiate

    Novitiate

    ★★★★½

    "i don't think it was a sin because it didn't feel like a sin. it felt like i'm supposed to feel!" INVENTED yearning

  • Snowpiercer

    Snowpiercer

    ★★★★½

    bong joon-ho said: no more capitalism🚫🚫🚫🚫🚫 the world has progressed past the need for capitalism🚫🚫🚫🚫🚫

  • Bound

    Bound

    ★★★★½

    good for them! good for them!

  • Wasp

    Wasp

    ★★★★½

    "my mum looks like victoria beckham, you foul cunt!"

  • A Secret Love

    A Secret Love

    ★★★★½

    "i have no regrets. i'd do it all over again."

  • Emma.

    Emma.

    ★★★★½

    they got me with the charged longing glances, close-ups shots of hands touching and the "if i loved you less, i might be able to talk about it more"

  • Happiness

    Happiness

    ★★★★½

    i mean... i get that there's something invigorating about laughing at something you probably shouldn’t be laughing at but what the FUCK!!!!!!!!!