RSS feed for Corey9h
  • Between Two Ferns: The Movie

    Between Two Ferns: The Movie

    ★★½

    The credits were the best part, and if you've seen the movie you know I mean that

  • Joker

    Joker

    ★★★

    This movie really feels like it wants to be as impactful and well... good as Logan, but it's just not.

    There's obviously some good stuff in here
    - Joaquin Phoenix
    - the score
    - It looks all nice and pretty

    But at the end, it feels like it's tricking you into thinking it's saying something important, when it's really not

    In summary:
    RICH BAD, POOR GOOD, BEING LONELY SUCKS, DEEP

    You know what maybe I'm being too harsh, it's not bad, it's just not the masterpiece many are claiming it is

  • Star Wars

    Star Wars

    ★★★★★

    God I fucking love this movie

  • Upgrade

    Upgrade

    ★★★★½

    You watch Venom and think it was kinda shit? Use this to wash the taste out of your mouth before the sequel comes out

  • Rocketman

    Rocketman

    ★★★★

    Give me one sec, gonna go change my score for Bohemian Rhapsody

  • Blockers

    Blockers

    ★★★

    The twist in this movie really threw me for a loop

    The twist being that this movie is good, that was werid, didn't see that coming

  • La La Land

    La La Land

    ★★★★★

    I have nothing to say that hasn't already been said

    But fuck me

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★★½

    Yeah sure, it's the worst of the original (also known as "good") Indiana Jones films, does that mean it's bad?

    Fuck no

    Yeah Willie's annoying, and Short Round is pretty much a walking stereotype, but that isnt close to being enough to stop it from being the exciting fun ride it is.

    But seriously why does she scream so much

  • Behind the Curve

    Behind the Curve

    ★★★½

    Shockingly well put view of the flat earth movement. The psychological aspect of the movement and how some of these people got to the place they are today is very interesting, and often very distressing.

  • Won't You Be My Neighbor?

    Won't You Be My Neighbor?

    ★★★★½

    I think everybody longs to be loved, and longs to know if he or she is loveable, and consequently the greatest thing we can do, is to help someone know they are loved, and capable of loving.

  • Glass

    Glass

    ★★½

    The ending of this movie frustrates me beyond belief. It's not smart, its disappointing, and it derails everything it sets before it.

  • Baby Driver

    Baby Driver

    ★★★★★

    Everything about this movie clicks with me, literally every aspect. I can't give it higher praise