Corey has logged 216 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Samurai I: Musashi Miyamoto

Samurai I: Musashi Miyamoto

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Shadows and Fog

Shadows and Fog

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Strange Brew

Strange Brew

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Goddess of 1967

The Goddess of 1967

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Indecent Proposal

Indecent Proposal

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Death to 2021

Death to 2021

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
An Officer and a Gentleman

An Officer and a Gentleman

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Remember My Name

Remember My Name

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Silent Night, Bloody Night

Silent Night, Bloody Night

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Blood on Satan's Claw

The Blood on Satan's Claw

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Whistle and I'll Come to You

Whistle and I'll Come to You

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Witchfinder General

Witchfinder General

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Welcome to L.A.

Welcome to L.A.

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Formula

The Formula

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bride of Deimos

Bride of Deimos

1988
×
★★½
Edit this entry  
19
Rolling Thunder

Rolling Thunder

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nobody Waved Goodbye

Nobody Waved Goodbye

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Strawberry Mansion

Strawberry Mansion

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mr. Corman

Mr. Corman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pig

Pig

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lamb

Lamb

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Swan Song

Swan Song

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Men & Chicken

Men & Chicken

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Green Butchers

The Green Butchers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Bruised

Bruised

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pink Wall

Pink Wall

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
John & Yoko: Above Us Only Sky

John & Yoko: Above Us Only Sky

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Passing

Passing

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mobile Suit Gundam Wing

Mobile Suit Gundam Wing

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Finch

Finch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fosse/Verdon

Fosse/Verdon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry