• The Graduate

    The Graduate

    ★★★★★

    Dustin Hoffman is impeccable and the relevance his character has now is stronger than ever. Timeless. Top 4 now.

  • This Is the End

    This Is the End

    ★★★½

    The jokes in this will never get old. Out of all the guys Jonah hill is definitely the one who would get ass fucked by a demon.

  • Hunger

    Hunger

    ★★★★½

    I’m hungry.

  • Chungking Express

    Chungking Express

    ★★½

    Really didn’t gel with this at all. It’s lack of a focused story left me unengaged with the narrative. The soundtrack sucks, consisting of about 4 songs and its use California dreamin was torture. The only thing I can praise is the cinematography, I really liked how it moved with the action of the scene and the colours were gorgeous.

  • Drive

    Drive

    ★★★★½

    Cars, gangsters and sexual tension. A man’s best friend.

  • Rat Race

    Rat Race

    ★★★

    Some good dumb fun.

  • Blonde

    Blonde

    ★½

    This didn’t feel like it was made from a place of genuine care or concern. Instead of providing insight into the actual details of the life of a cinema legend it chooses to jump from one disgusting moment to the next and overall left me feeling confused and bored. Sound was good, some of the cinematography was top tier, but for the most part I think it’s a pretty disrespectful and self indulgent film that’s using the name of Marilyn to make its mediocrity to go unnoticed. Also Oscarbait.

  • Nope

    Nope

    ★★★★

    It’s pretty fucking good. An intriguing and predictable story with solid performances, epic cinematography and perfect sound design. I could get over how good it sounded. I’m not sure why it needed chimps tho?

  • But I'm a Cheerleader

    But I'm a Cheerleader

    ★★★★

    Am I gay?

  • Shrek 2

    Shrek 2

    ★★★★★

    Epic.

  • Mulholland Drive

    Mulholland Drive

    ★★★½

    The script thinks it’s more clever than it actually is I think.

  • Coraline

    Coraline

    ★★★★★

    I can’t believe how real the fucking fabric is! HOW DOES IT LOOK THAT GOOD AT THAT SCALE!