Sort by

Cormac 👑 has logged 44 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Unfaithfully Yours

Unfaithfully Yours

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Sin of Harold Diddlebock

The Sin of Harold Diddlebock

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Buck and the Preacher

Buck and the Preacher

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dawson City: Frozen Time

Dawson City: Frozen Time

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hail the Conquering Hero

Hail the Conquering Hero

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Edge of the City

Edge of the City

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mur Murs

Mur Murs

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Last Life in the Universe

Last Life in the Universe

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Great Moment

The Great Moment

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hope

Hope

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Crimson Pirate

The Crimson Pirate

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Elmer Gantry

Elmer Gantry

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Confetti

Confetti

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Pussy in the Bathhouse

The Pussy in the Bathhouse

1976
×
Read the review Edit this entry  
17
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Longest Day

The Longest Day

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Train

The Train

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Paperlypse Now

Paperlypse Now

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
Beastie Boys Story

Beastie Boys Story

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tom Petty and the Heartbreakers - Runnin' Down a Dream

Tom Petty and the Heartbreakers - Runnin' Down a Dream

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Captain Blood

Captain Blood

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Monterey Pop

Monterey Pop

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Who You Think I Am

Who You Think I Am

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Christmas in July

Christmas in July

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Keep Cool

Keep Cool

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Great McGinty

The Great McGinty

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Canyon Passage

Canyon Passage

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Decalogue X

Decalogue X

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Uptight

Uptight

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry