Sort by

Cormac 👑 has logged 32 entries for films during May 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★
Edit this entry  
31
Dementia 13

Dementia 13

1963
×
Edit this entry  
29
Posse

Posse

1993
×
★★★
Edit this entry  
28
Dirty Ho

Dirty Ho

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cat Noir

Cat Noir

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
New Jack City

New Jack City

1991
×
Edit this entry  
22
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rosaline

Rosaline

2022
×
★★★
Edit this entry  
21
Merrily We Go to Hell

Merrily We Go to Hell

1932
×
★★★★
Edit this entry  
20
Sunshine on Leith

Sunshine on Leith

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
Edit this entry  
19
Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy Vol. 3

2023
×
Edit this entry  
17
Will Success Spoil Rock Hunter?

Will Success Spoil Rock Hunter?

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Mother

The Mother

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Candy

Candy

2006
×
★★
Edit this entry  
13
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★
Edit this entry  
09
The Nun

The Nun

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Gregory's Girl

Gregory's Girl

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Bedroom Window

The Bedroom Window

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Change-Up

The Change-Up

2011
×
Read the review Edit this entry  
05
Rye Lane

Rye Lane

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The File on Thelma Jordon

The File on Thelma Jordon

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Dark Mirror

The Dark Mirror

1946
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Scream VI

Scream VI

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Poison Ivy

Poison Ivy

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Henri-Georges Clouzot's Inferno

Henri-Georges Clouzot's Inferno

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Spiral Staircase

The Spiral Staircase

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry