Sort by

Brode has logged 212 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Entergalactic

Entergalactic

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Max Headroom: 20 Minutes into the Future

Max Headroom: 20 Minutes into the Future

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cyberpunk: Edgerunners

Cyberpunk: Edgerunners

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Prey

Prey

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Prey

Prey

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scooby-Doo! Legend of the Phantosaur

Scooby-Doo! Legend of the Phantosaur

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Godzilla vs. Destoroyah

Godzilla vs. Destoroyah

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Godzilla vs. SpaceGodzilla

Godzilla vs. SpaceGodzilla

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Godzilla vs. Mechagodzilla II

Godzilla vs. Mechagodzilla II

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Godzilla vs. Mothra

Godzilla vs. Mothra

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Godzilla vs. King Ghidorah

Godzilla vs. King Ghidorah

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Godzilla 1985

Godzilla 1985

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
Read the review Edit this entry  
05
Tenacious D in The Pick of Destiny

Tenacious D in The Pick of Destiny

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Terror of Mechagodzilla

Terror of Mechagodzilla

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Godzilla vs. Mechagodzilla

Godzilla vs. Mechagodzilla

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
Read the review Edit this entry  
18
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Teenage Mutant Ninja Turtles: Legend of the Supermutants

Teenage Mutant Ninja Turtles: Legend of the Supermutants

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Prey

Prey

2022
×
Read the review Edit this entry  
07
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Edit this entry  
06
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Predator

The Predator

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry