Sort by

Maddy has logged 287 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Last Voyage of the Demeter

The Last Voyage of the Demeter

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pee-wee's Playhouse Christmas Special

Pee-wee's Playhouse Christmas Special

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fay's 12 Days of Christmas

Fay's 12 Days of Christmas

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Suitable Flesh

Suitable Flesh

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rick Steves' European Christmas

Rick Steves' European Christmas

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
09
Love Has Won: The Cult of Mother God

Love Has Won: The Cult of Mother God

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
May December

May December

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Gore Gore Girls

The Gore Gore Girls

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Satan Wants You

Satan Wants You

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Sacred Spirit

The Sacred Spirit

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Thanksgiving

Thanksgiving

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Insects' Christmas

The Insects' Christmas

1913
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Nutcracker and the Mouse King

The Nutcracker and the Mouse King

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Escaping Twin Flames

Escaping Twin Flames

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Darlene Chronicles

The Darlene Chronicles

1995
×
Read the review Edit this entry  
17
Gods of Egypt

Gods of Egypt

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
Poison for the Fairies

Poison for the Fairies

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
No One Will Save You

No One Will Save You

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Priscilla

Priscilla

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Door

Door

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hell House LLC Origins: The Carmichael Manor

Hell House LLC Origins: The Carmichael Manor

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry