Sort by

angela has logged 351 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Good Luck Charlie, It's Christmas!

Good Luck Charlie, It's Christmas!

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
I'll Be Home for Christmas

I'll Be Home for Christmas

1998
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Barbie in the Nutcracker

Barbie in the Nutcracker

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Barbie in 'A Christmas Carol'

Barbie in 'A Christmas Carol'

2008
×
★★★
Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Edit this entry  
07
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Safe Haven

Safe Haven

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Wish for Christmas

A Wish for Christmas

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Barbie in the Nutcracker

Barbie in the Nutcracker

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
A Cinderella Story: Christmas Wish

A Cinderella Story: Christmas Wish

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Report

The Report

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fame

Fame

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Rock of Ages

Rock of Ages

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
I Feel Pretty

I Feel Pretty

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Prince & Me

The Prince & Me

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fifty Shades Freed

Fifty Shades Freed

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fifty Shades Darker

Fifty Shades Darker

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
What If

What If

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry