Sort by

angela has logged 33 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mean Girls 2

Mean Girls 2

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
IO

IO

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hands of Stone

Hands of Stone

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
A Wizard's Tale

A Wizard's Tale

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
07
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Guy and Madeline on a Park Bench

Guy and Madeline on a Park Bench

2009
×
Edit this entry  
04
The White Princess

The White Princess

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Casablanca

Casablanca

1942
×
Read the review Edit this entry  
02
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cymbeline

Cymbeline

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
01
How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

2017
×
Read the review Edit this entry