Sort by

Cortney has logged 101 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
VFW

VFW

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Dark Song

A Dark Song

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harpoon

Harpoon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Girl on the Third Floor

Girl on the Third Floor

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
V/H/S/2

V/H/S/2

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
V/H/S

V/H/S

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Chained for Life

Chained for Life

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Thinner

Thinner

1996
×
Read the review Edit this entry  
18
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Ring

The Ring

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bliss

Bliss

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
Read the review Edit this entry  
27
First Love

First Love

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stuffed

Stuffed

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry