Sort by

Luke has logged 287 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mirai

Mirai

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bird Box

Bird Box

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
27
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Vice

Vice

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Aquaman

Aquaman

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Life Itself

Life Itself

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Medicine for Melancholy

Medicine for Melancholy

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Green Book

Green Book

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Shrek Retold

Shrek Retold

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dying of the Light

Dying of the Light

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Time-Image: Transcendental Style with Paul Schrader

Time-Image: Transcendental Style with Paul Schrader

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Girl in the Spider's Web

The Girl in the Spider's Web

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
Overlord

Overlord

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
PROTOTYPE

PROTOTYPE

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hale County This Morning, This Evening

Hale County This Morning, This Evening

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tucker: The Man and His Dream

Tucker: The Man and His Dream

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry