Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
Zola

Zola

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Flipped

Flipped

2010
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Poughkeepsie Tapes

The Poughkeepsie Tapes

2007
×
★★½
Edit this entry  
03
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★½
Edit this entry  
01
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★½
Edit this entry  
31
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Monkeybone

Monkeybone

2001
×
★½
Edit this entry  
28
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
James and the Giant Peach

James and the Giant Peach

1996
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★½
Edit this entry  
24
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★½
Edit this entry  
22
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
★★½
Edit this entry  
21
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
★★
Edit this entry  
20
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

2010
×
★½
Edit this entry  
19
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★½
Edit this entry  
18
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Edit this entry  
17
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★½
Edit this entry  
16
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★
Edit this entry  
15
Planet of the Apes

Planet of the Apes

2001
×
★★
Edit this entry  
14
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★½
Edit this entry  
14
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★½
Edit this entry  
13
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★
Edit this entry  
12
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★½
Edit this entry  
08
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Batman

Batman

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Following

Following

1998
×
★★★½
Edit this entry  
29
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★
Edit this entry