Sort by

cosmology has logged 400 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Morgan

Morgan

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nerve

Nerve

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Hollars

The Hollars

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mistaken for Strangers

Mistaken for Strangers

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Judge Dredd

Judge Dredd

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Flight

Flight

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sully

Sully

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The BFG

The BFG

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Grey

The Grey

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
23
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Café Society

Café Society

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Boiling Point

Boiling Point

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hangover Part III

The Hangover Part III

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Hangover Part II

The Hangover Part II

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
High School

High School

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
In the Name of the Father

In the Name of the Father

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry