Chili has logged 319 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Her

Her

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
American Ninja 3: Blood Hunt

American Ninja 3: Blood Hunt

1989
×
Read the review Edit this entry  
19
Across the Pacific

Across the Pacific

1942
×
★★★½
Edit this entry  
19
Sahara

Sahara

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
American Ninja 2: The Confrontation

American Ninja 2: The Confrontation

1987
×
★½
Edit this entry  
18
American Ninja

American Ninja

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★½
Edit this entry  
17
Please Give

Please Give

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Phantasm IV: Oblivion

Phantasm IV: Oblivion

1998
×
★★★
Edit this entry  
17
Phantasm III: Lord of the Dead

Phantasm III: Lord of the Dead

1994
×
★★½
Edit this entry  
15
Revenge of the Ninja

Revenge of the Ninja

1983
×
Read the review Edit this entry  
15
Enter the Ninja

Enter the Ninja

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Phantasm II

Phantasm II

1988
×
★★★
Edit this entry  
15
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★
Edit this entry  
13
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★½
Edit this entry  
12
An Oversimplification of Her Beauty

An Oversimplification of Her Beauty

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Leviathan

Leviathan

2012
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Sweeney

The Sweeney

2012
×
★★
Edit this entry  
11
Welcome to the Punch

Welcome to the Punch

2013
×
★★★
Edit this entry  
08
44 Inch Chest

44 Inch Chest

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
For the Love of Movies: The Story of American Film Criticism

For the Love of Movies: The Story of American Film Criticism

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Philomena

Philomena

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Howling II: Stirba - Werewolf Bitch

Howling II: Stirba - Werewolf Bitch

1985
×
Read the review Edit this entry  
25
Pumpkinhead II: Blood Wings

Pumpkinhead II: Blood Wings

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Mechanic

The Mechanic

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Supernova

Supernova

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Trespass

Trespass

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Museum Hours

Museum Hours

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Southern Comfort

Southern Comfort

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Extreme Prejudice

Extreme Prejudice

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Driver

The Driver

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Messenger of Death

Messenger of Death

1988
×
★★
Edit this entry  
11
The White Buffalo

The White Buffalo

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mr. Majestyk

Mr. Majestyk

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Mechanic

The Mechanic

1972
×
★★★½
Edit this entry  
10
Breakheart Pass

Breakheart Pass

1975
×
★★★
Edit this entry