Sort by

Gary has logged 54 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Maniac

Maniac

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Pyjama Girl Case

The Pyjama Girl Case

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Monster Hunter

Monster Hunter

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
2019: After the Fall of New York

2019: After the Fall of New York

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Conquest

Conquest

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Contamination

Contamination

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Autopsy

Autopsy

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rome, Armed to the Teeth

Rome, Armed to the Teeth

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blind Woman's Curse

Blind Woman's Curse

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Strange Case of Dr. Jekyll and Miss Osbourne

The Strange Case of Dr. Jekyll and Miss Osbourne

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Contraband

Contraband

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
52 Pick-Up

52 Pick-Up

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Killer Is One of Thirteen

The Killer Is One of Thirteen

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jason X

Jason X

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
So Sweet, So Dead

So Sweet, So Dead

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Police Are Blundering in the Dark

The Police Are Blundering in the Dark

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Slaughter Hotel

Slaughter Hotel

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
His House

His House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spellcaster

Spellcaster

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Trauma

Trauma

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Grave Robbers

Grave Robbers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Death Occurred Last Night

Death Occurred Last Night

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Cynic, the Rat & the Fist

The Cynic, the Rat & the Fist

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Sect

The Sect

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Italian Connection

The Italian Connection

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Dark and the Wicked

The Dark and the Wicked

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Oasis of Fear

Oasis of Fear

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Faceless

Faceless

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spree

Spree

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Cat in the Brain

A Cat in the Brain

1990
×
★★
Read the review Edit this entry