Sort by

Mercedes has logged 285 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Thor

Thor

2011
×
Edit this entry  
27
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★
Edit this entry  
25
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
Edit this entry  
25
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
Edit this entry  
25
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
Edit this entry  
25
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Barbie in The 12 Dancing Princesses

Barbie in The 12 Dancing Princesses

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Barbie in 'A Christmas Carol'

Barbie in 'A Christmas Carol'

2008
×
★★
Edit this entry  
13
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Next Avengers: Heroes of Tomorrow

Next Avengers: Heroes of Tomorrow

2008
×
Edit this entry  
08
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Edit this entry  
03
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
Read prior review Edit this entry  
24
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★½
Read prior review Edit this entry  
21
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
Read prior review Edit this entry  
19
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★½
Edit this entry  
13
Thor

Thor

2011
×
Edit this entry  
12
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
Read prior review Edit this entry  
12
Thor

Thor

2011
×
Edit this entry  
08
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
Read prior review Edit this entry  
04
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★½
Edit this entry  
04
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
Read prior review Edit this entry  
27
Adventures in Babysitting

Adventures in Babysitting

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
Read the review Edit this entry  
22
Aladdin

Aladdin

1992
×
Edit this entry  
15
Goodbye Christopher Robin

Goodbye Christopher Robin

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
13
LEGO Marvel Super Heroes: Maximum Overload

LEGO Marvel Super Heroes: Maximum Overload

2013
×
Edit this entry  
09
Mulan

Mulan

1998
×
★★★
Edit this entry  
08
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
Edit this entry  
02
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Lolita

Lolita

1997
×
★½
Edit this entry  
29
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
For the Bible Tells Me So

For the Bible Tells Me So

2007
×
Edit this entry  
25
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
½
Edit this entry  
24
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★½
Edit this entry  
15
Entrapment

Entrapment

1999
×
★★★½
Edit this entry