Sort by

Mercedes has logged 38 entries for films during March 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Whip It

Whip It

2009
×
★★★½
Edit this entry  
30
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
Edit this entry  
27
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Edit this entry  
27
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Edit this entry  
26
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Hello, Dolly!

Hello, Dolly!

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Grease Live

Grease Live

2016
×
★★½
Edit this entry  
23
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★
Edit this entry  
19
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

2016
×
★½
Edit this entry  
17
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Election

Election

1999
×
★★
Edit this entry  
15
Big

Big

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Addicted to Fresno

Addicted to Fresno

2015
×
★★
Edit this entry  
12
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★½
Edit this entry  
12
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★
Edit this entry  
11
Jackie

Jackie

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
Liberal Arts

Liberal Arts

2012
×
★★
Edit this entry  
10
Spy

Spy

2015
×
★★
Edit this entry  
09
The Little Mermaid II: Return to the Sea

The Little Mermaid II: Return to the Sea

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Edit this entry  
07
Alien Autopsy

Alien Autopsy

2006
×
Edit this entry  
07
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Bad Words

Bad Words

2013
×
★★½
Edit this entry  
05
Barbie in The 12 Dancing Princesses

Barbie in The 12 Dancing Princesses

2006
×
Read the review Edit this entry  
05
Toy Story That Time Forgot

Toy Story That Time Forgot

2014
×
Edit this entry  
04
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★
Edit this entry  
04
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
Edit this entry  
04
Laura

Laura

1944
×
★★½
Edit this entry  
04
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★½
Edit this entry  
03
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry