Sort by

Count Rickula has logged 112 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Orca

Orca

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ator, the Fighting Eagle

Ator, the Fighting Eagle

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Killer Fish

Killer Fish

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Troll 2

Troll 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Day Time Ended

The Day Time Ended

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Lords of the Deep

Lords of the Deep

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Atlantic Rim

Atlantic Rim

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Mac and Me

Mac and Me

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Big Wednesday

Big Wednesday

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
At the Earth's Core

At the Earth's Core

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Christmas That Almost Wasn't

The Christmas That Almost Wasn't

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Endless Summer

The Endless Summer

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Men in Black 3

Men in Black 3

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Elvis

Elvis

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Carnival Magic

Carnival Magic

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wizards of the Lost Kingdom II

Wizards of the Lost Kingdom II

1989
×
Read the review Edit this entry  
25
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Pirate Movie

The Pirate Movie

1982
×
Read the review Edit this entry  
24
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wizards of the Lost Kingdom

Wizards of the Lost Kingdom

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
47 Meters Down

47 Meters Down

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Werewolves on Wheels

Werewolves on Wheels

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Yongary, Monster from the Deep

Yongary, Monster from the Deep

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dr. Strange

Dr. Strange

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Loves of Hercules

The Loves of Hercules

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Land of the Lost

Land of the Lost

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Land That Time Forgot

The Land That Time Forgot

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jailhouse Rock

Jailhouse Rock

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Crawl

Crawl

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Starcrash

Starcrash

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Beast of Hollow Mountain

The Beast of Hollow Mountain

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Avalanche

Avalanche

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Time Travellers

The Time Travellers

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Birdemic: Shock and Terror

Birdemic: Shock and Terror

2010
×
Read the review Edit this entry  
19
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Conqueror

The Conqueror

1956
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Cry Wilderness

Cry Wilderness

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Broken Arrow

Broken Arrow

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Theodore Rex

Theodore Rex

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
18
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Reptilicus

Reptilicus

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry