Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
National Theatre Live: Treasure Island

National Theatre Live: Treasure Island

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
National Theatre Live: Treasure Island

National Theatre Live: Treasure Island

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blackadder's Christmas Carol

Blackadder's Christmas Carol

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
National Theatre Live: Treasure Island

National Theatre Live: Treasure Island

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Librarian: Quest for the Spear

The Librarian: Quest for the Spear

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Snow Foolin'

Snow Foolin'

1949
×
Read the review Edit this entry  
13
Christmas Comes But Once a Year

Christmas Comes But Once a Year

1936
×
Read the review Edit this entry  
13
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1948
×
Read the review Edit this entry  
13
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Trip

The Trip

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Inkheart

Inkheart

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Babysitter's Guide to Monster Hunting

A Babysitter's Guide to Monster Hunting

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
National Theatre Live: Treasure Island

National Theatre Live: Treasure Island

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Peter Pan

Peter Pan

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Happiness

Happiness

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry