courtney has logged 94 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Inkheart

Inkheart

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Babysitter's Guide to Monster Hunting

A Babysitter's Guide to Monster Hunting

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
National Theatre Live: Treasure Island

National Theatre Live: Treasure Island

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Peter Pan

Peter Pan

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Happiness

Happiness

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
After the Dark

After the Dark

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Exam

Exam

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Lara Croft: Tomb Raider

Lara Croft: Tomb Raider

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Whip It

Whip It

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wilde

Wilde

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
National Theatre Live: Treasure Island

National Theatre Live: Treasure Island

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Trip

The Trip

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Trip to Greece

The Trip to Greece

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
National Theatre Live: Treasure Island

National Theatre Live: Treasure Island

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
National Theatre Live: Treasure Island

National Theatre Live: Treasure Island

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Keepsake

Keepsake

×
★★★★
Read the review Edit this entry