Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Honeymoon Killers

The Honeymoon Killers

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Madonna: Truth or Dare

Madonna: Truth or Dare

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
What's Love Got to Do with It

What's Love Got to Do with It

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Surrogate

The Surrogate

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Petals on the Wind

Petals on the Wind

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Flowers in the Attic

Flowers in the Attic

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Intern

The Intern

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Runaway Bride

Runaway Bride

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Closer

Closer

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Postcards from the Edge

Postcards from the Edge

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Angels in America

Angels in America

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
You Don't Mess with the Zohan

You Don't Mess with the Zohan

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Where the Heart Is

Where the Heart Is

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Father of the Bride

Father of the Bride

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
To Die For

To Die For

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hanging Up

Hanging Up

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nine

Nine

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Nine 1/2 Weeks

Nine 1/2 Weeks

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Adam's Rib

Adam's Rib

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
Read the review Edit this entry  
31
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry