• When Harry Met Sally...

    When Harry Met Sally...

    ★★★★★

    In the beginning of the movie Billy Crystal spits grape seeds out the window but is directly facing the camera so it looks like he’s spitting on us, teenage courtney would store this memory away and it would fundamentally affect her sexual leanings for years to come. 

    Meg Ryan’s film debt was apparently the last movie directed by George Cukor which makes me adore her more. Absolutely strange that Joe in this is played by President Gerald Ford’s son.

  • The Woman in the Window

    The Woman in the Window

    ★★½

    I desperately needed this to be good since I first saw a trailer in 2019 but alas, I forgot that Joe Wright can’t make a good movie unless it’s a period piece. 

    This had some interesting elements and it’s always a joy to see Brian Tyree Henry and Amy Adams but this was mostly lacking anything that makes the genre great.

  • Lady Bird

    Lady Bird

    ★★★★★

    It’s been years so I think I can finally admit this to you guys.


    The first time I heard the song Crash Into Me was the first time I saw this movie.

  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

    Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

    ★★★½

    I realize that this very well could be the nostalgia talking but the first three Pirates of the Caribbean movies have such a hold on me that I am fully convinced this is the best sequel of all time and will die on this hill.

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

    Folklore: The Long Pond Studio Sessions

    ★★★★★

    I've been having a hard time adjusting

    I had the shiniest wheels, now they're rusting

    I didn't know if you'd care if I came back

    I have a lot of regrets about that

    Pulled the car off the road to the lookout

    Could've followed my fears all the way down

    And maybe I don't quite know what to say

    But I'm here in your doorway

    I just wanted you to know

    That this is me trying

    I think one of…

  • Atlantis: The Lost Empire

    Atlantis: The Lost Empire

    ★★★★

    In the beginning of the movie Milo is giving a presentation where he says there is a mistranslation in the Atlantian’s language where it says “Coast of Ireland” and that it REALLY says “Coast of Iceland” however the letter C is in the word coast so why would there be a mistranslation 

    Milo I am free every night this week call me

  • Soul

    Soul

    ★★★★★

    Convinced my parents to get Disney Plus while I’m visiting so now I can mooch off them to watch DCOMs. 

    My mom was very excited Phylicia Rashad is in this even though it’s was approximately 2 mins

  • The Honeymoon Killers

    The Honeymoon Killers

    ★★★★

    Watched with the family like this was meant to be seen

  • Madonna: Truth or Dare

    Madonna: Truth or Dare

    ★★★★

    There’s been hundreds of concert documentaries and usually all of them follow the very basic “fame is actually really bad and I only do this because I love the music and my fans I promise” and really are only geared towards mega fans of the performer.

    This was half concert footage and half of Madonna and her dancers having a blast while partying and goofing off backstage and enjoying all the perks of fame. It’s fun to watch her spit…

  • Paper Moon

    Paper Moon

    ★★★★½

    I don’t know why I was surprised at how phenomenal Tatum O Neal is in this like she isn’t famously the youngest Oscar winner

  • The Mitchells vs. The Machines

    The Mitchells vs. The Machines

    ★★★½

    ✨ Maybe don’t watch this if your dad hasn’t shown interest in you since high school and you’ve spent most of your adult life trying to figure out why he doesn’t like talking to you and would rather look at his IPad ✨

  • Punch-Drunk Love

    Punch-Drunk Love

    ★★★½

    I’ve tried to watch this on two separate occasions. Both times were with two different guys I was seeing at the time who both acted like I had committed a crime against them for not having previously seen this. However we never made it past the 30 min mark because they both did that thing guys do where they decide at the first mention of sex in a movie that they would rather try to have sex with you. 

    So I…