Colden has logged 44 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Edit this entry  
26
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★½
Edit this entry  
25
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
For Scent-imental Reasons

For Scent-imental Reasons

1949
×
★★★
Edit this entry  
24
Hatch Up Your Troubles

Hatch Up Your Troubles

1949
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Little Orphan

The Little Orphan

1949
×
★★★
Edit this entry  
23
Mouse Wreckers

Mouse Wreckers

1949
×
★★★½
Edit this entry  
22
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
I Feel Pretty

I Feel Pretty

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Chip an' Dale

Chip an' Dale

1947
×
★★★
Edit this entry  
20
Dr. Jekyll and Mr. Mouse

Dr. Jekyll and Mr. Mouse

1947
×
★★★½
Edit this entry  
20
Tweetie Pie

Tweetie Pie

1947
×
★★★
Edit this entry  
19
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Edit this entry  
18
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Cat Concerto

The Cat Concerto

1947
×
★★★½
Edit this entry  
18
Walky Talky Hawky

Walky Talky Hawky

1946
×
★★★½
Edit this entry  
17
Quiet Please!

Quiet Please!

1945
×
★★★★
Edit this entry  
16
Mouse Trouble

Mouse Trouble

1944
×
★★★½
Edit this entry  
16
How to Play Football

How to Play Football

1944
×
★★★★
Edit this entry  
16
Swooner Crooner

Swooner Crooner

1944
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Yankee Doodle Mouse

The Yankee Doodle Mouse

1943
×
★★★½
Edit this entry  
16
Lend a Paw

Lend a Paw

1941
×
★★★½
Edit this entry  
16
Puss Gets the Boot

Puss Gets the Boot

1940
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Ugly Duckling

The Ugly Duckling

1939
×
★★★½
Edit this entry  
15
Ferdinand the Bull

Ferdinand the Bull

1938
×
★★★
Edit this entry  
15
The Old Mill

The Old Mill

1937
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Tortoise and the Hare

The Tortoise and the Hare

1935
×
★★★½
Edit this entry  
15
Three Little Pigs

Three Little Pigs

1933
×
★★★½
Edit this entry  
14
Flowers and Trees

Flowers and Trees

1932
×
★★★½
Edit this entry  
13
Wedding Crashers

Wedding Crashers

2005
×
★★★
Edit this entry  
12
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Willoughbys

The Willoughbys

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★
Edit this entry