Sort by

Charles has logged 541 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spookies

Spookies

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Berlin Bride

The Berlin Bride

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Premonition

The Premonition

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Man Who Laughs

The Man Who Laughs

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Room 237

Room 237

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Clifford

Clifford

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tommy

Tommy

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
MouseHunt

MouseHunt

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Blood on Satan's Claw

The Blood on Satan's Claw

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The City of Lost Children

The City of Lost Children

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Danger: Diabolik

Danger: Diabolik

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
20 Million Miles to Earth

20 Million Miles to Earth

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Capone

Capone

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Alien³

Alien³

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Zappa

Zappa

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Everybody Rides the Carousel

Everybody Rides the Carousel

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Anything for Jackson

Anything for Jackson

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Devil-Doll

The Devil-Doll

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Critters Attack!

Critters Attack!

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Critters 4

Critters 4

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Critters 3

Critters 3

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Critters 2

Critters 2

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry