Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Making a Murderer

Making a Murderer

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★
Edit this entry  
25
Annette

Annette

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Welcome to Leith

Welcome to Leith

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Only the Dead

Only the Dead

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
Louis Theroux: Selling Sex

Louis Theroux: Selling Sex

2020
×
★★½
Edit this entry  
28
Louis Theroux: The Ultra Zionists

Louis Theroux: The Ultra Zionists

2011
×
★★★
Edit this entry  
25
Old

Old

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
24
An Honest Liar

An Honest Liar

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
Indie Game: The Movie

Indie Game: The Movie

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
15
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
La Llorona

La Llorona

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Louis Theroux: Louis and the Nazis

Louis Theroux: Louis and the Nazis

2003
×
★★★½
Edit this entry  
12
Louis Theroux: A Place for Paedophiles

Louis Theroux: A Place for Paedophiles

2009
×
★★★
Edit this entry  
10
Louis Theroux: The Most Hated Family in America

Louis Theroux: The Most Hated Family in America

2007
×
★★★★
Edit this entry  
08
James White

James White

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★½
Edit this entry  
05
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Audition

Audition

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
10
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Edit this entry  
08
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★
Edit this entry  
06
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★
Edit this entry  
26
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry